123 ФІОТ, або що це за звір такий

123 ФІОТ, або що це за звір такий

ібд Кустеф

Навігація між розділами статті

  1. Відверта розмова про 123 спеціальність на ФІОТі.
  2. Золота Епоха Комп'ютерів, або навіщо існує комп'ютерна інженерія.
  3. Високі ставки, або що тут вивчається для створення комп'ютерів.
  4. Не С++ єдиним, або що не так з програмуванням.
  5. Йдемо на співбесіду, або що з того що я вивчу допоможе знайти роботу.
  6. Замість післямови.

Якщо ДУЖЕ коротко – всі основні проблеми 123 спеціальності ідеально формулюються одним реченням:

  • Погано: через нестачу сучасних наочних посібників (нема або дуже мало електроніки/плат/процесорів, на яких можна було б наочно показати щось) і як наслідок – дивна навчальна програма, зрозуміти, навіщо потрібно все те, про що каже викладач – складно.
  • Створення обчислювальної техніки: 123 являє собою дивний симбіоз embedded (проектування усіляких систем розумного дому, смарт-годинників та розумних верстатів) зі створенням операційних систем та навіть суперкомп’ютерів. Реальність складніша: ринок ІТ в Україні на одну половину – це web-розробка, а на іншу – розробка додатків для мобільних платформ. Дисципліни, що вивчаються на 123, не зовсім актуальні для ринку праці в Україні. Але про це буде в наступних розділах статті.
  • Технології минулого сторіччя: частково витікає з попереднього пункту. Оскільки підприємств, які займались би комп'ютерною інженерією, в країні фактично відсутні, освітній план формується на основі передових досягнень радянської науки в сфері обчислювальної техніки. Навіть те, що вивчається тут, застосовується в реальній "роботі за фахом" з багатьма зауваженнями.

Якщо клікнути тут то можна знайти статистику по 123 спеціальності, що в цілому напряму чи опосередковано підтверджує твердження вище.

Тож, резюмуючи коротку частину статті:

  • Якщо ти йдеш сюди заради диплому/відкосити від армійки/втекти з батьківського дому... Тобі буде украй тяжко, бо предмети, що викладаються тут, доволі вимогливі, а викладачі – ще більш вимогливі.
  • Якщо ти закінчив школу, добре знаючи математику, хочеш мати гроші і чув, що програмісти непогано заробляють (тобто у тебе немає спеціального інтересу до ІТ-сфери) – 123 не найкращий вибір. Перед тобою встане диллема – вчити те, що викладають чи вчити те, що потрібно ринку. Дивись у сторону 121 чи 126, чи на аналогічні ІТ-спеціальності на інших факультетах.
  • Якщо ти хочеш стати норм фронтендером/full stack web dev і в тебе є пару pet-проектів/пару пройдених курсів онлайн чи офлайн/пару уроків на JavaRushна 123 ти будеш витрачати занадто багато часу на те, що буде здаватися тобі непотрібним за твоїм профілем. На 121 та 126, наприклад, можна обрати "трек" – робити лабораторки і вивчати матеріал на С#/Java/JS за власним вибором. А на 121 ТЕФу, неочікувано, доволі непогана школа mobile-розробки.
  • Якщо ти тру інженер, що вже тримав в руках паяльника та/або встиг "прогати на ардуїнці", обираєш 123 за принципом «Це як електроніка, тільки ніхто мене не буде називати електриком як побачить мій диплом» – не погано, але не так щоб прям. З одного боку, тут не викладається С/С++, які традиційно вважають основними мовами embedded-розробки. Але з іншого боку, на 123 значно більше "заліза", ніж на інших спеціальностях ФІОТу, і значно більше "комп'ютерів", ніж на ФЕЛі. Тож, все залежить від твого бажання: якщо ти схиляєшся до програмування електроніки – дивись у бік ФЕЛ, якщо тебе цікавить саме комп'ютерна периферія і розробка ОС – тоді 123, теоретично, краща.
  • Якщо ти з рідкісної, майже неіснуючої касти, що йдуть сюди з надією розробляти нові процесори і працювати для Nvidia/AMD – до того моменту, допоки ти зрозумієш, що тут до чого, може стати занадто пізно і ти повністю розчаруєшся у своєму виборі. Але можна спробувати, водночас знай – підприємств, що спеціалізуються на такому виробництві, в Україні немає, а для роботи закордоном, особливо на настільки наукомісткому виробництві, знадобиться закордонна магістратура.

Ти й досі тут? Що ж, тобі явно не бракує бажання в усьому розібратися. Комп'ютерна інженерія любить таких. Тож спеціально для тебе – більш детальний аналіз, що ж тут відбувається. Що таке комп'ютерна інженерія взагалі? Що я буду вивчати? Що доведеться вчити самому? Чи знайду я роботу? Якщо так, то яку? Як пояснити мамі, куди вона відправдяє мене на 4 роки? Чи варті ці 4 роки витрачених зусіль і 200 балів ЗНО?

Переходь на настуні розділи статті, скорситавшись кнопками нижче, або через посилання у навігації.

⏪Попередня частина Наступна частина⏩

Report Page