Atemo Gaka
Atemo Gaka
Привіт, я Артем, створюю відео та малюю, пишу про створення контенту, відеомонтаж, звук, графіка та постпродакшен загалом. Підписуйся 😜🎥📹
Read 9 minutes

Анімація в Krita - Покроковий мануал

Вітаю усіх крієйторів та дотичних персон, сьогодні у найпершому тематичному пості я розповім, як ви можете створити просту анімацію у популярній безкоштовній програмі Krita. Сама програма з початку розроблялась для цифрового малювання, а не для анімації, але з часом завдяки зусиллям фанатів у 2015 році на краудфандинговій платформі Kickstarter було зібрано необхідну суму коштів для розширення функціоналу. Невеликий екскурс в історію нашого інструменту 😉

ВАЖЛИВИЙ МОМЕНТ!!!

Я прекрасно розумію ваші творчі бажання відтворити всесвіт чи хоча б його маленьку частинку, але МАЙТЕ ТЕРПІННЯ!!! Відразу скажу, що я покажу як створити НАЙПРОСТІШУ АНІМАЦІЮ у Krita, а не цілий мультфільм від Disney чи щось таке. Це дуже важливо. Ви навчитеся азам анімації, а вже потім зможете створювати власні повноцінні сюжети (але тільки якщо не закинете це діло раніше). Дякую за розуміння.


Вибір програми для анімації

У цьому пості ми будемо працювати із програмою для растрової та векторної графіки Krita, але яка також підтримує анімацію з 2015 року. Чому саме Krita, а не якась інша прога, наприклад відома CLIP STUDIO PAINT чи Adobe Animate? Відповідь проста - вартість цих програм. Кліп Студіо достатньо придбати всього один раз за $50 чи щось таке, це може бути дорого (для мене так точно, я студент, камон), хоча результат буде відмінний, сам пробував користуватися trial-версією та був задоволений. Програми від Адоб - то окрема історія. Хитромудрі власники цієї компанії не дадуть вам змоги користуватися продуктом без місячної підписки у розмірі $20.99 за одну програму, що ще дорожче, ніж попередній вибір. Навіть знижка для студентів у розмірі 60% мало що змінює. Коротше, немає сенсу завжди гнатися за мейнстрімними брендами, інколи виникає необхідність пізнавати нове, що я вам і раджу 😊😉 Тому наш вибір - Krita.

Завантажити програму тут. Вона абсолютно безкоштовна та підтримується спільнотою, але ви за бажання можете зробити свій внесок тут.

Процес встановлення елементарний, як у більшості програм, ви відкриваєте майстра встановлення, далі приймаєте ліцензійну угоду, обираєте шлях встановлення та вуаля. Докладно не показуватиму, бо це не мета цього посту. Якщо щось не зрозуміло - можу згодом зробити окремий допис із коректного встановлення програм.


Створення нового проекту у Krita

Інтерфейс програми виглядає як велике сіре полотно із безліччю опцій (рис.1):

Image for post
Рис.1 У мене все виглядає просто здоровенним, бо маю великий монітор (2560х1440 пікселів), у вас може бути менше, або більше.

Створимо новий проект шляхом Файл -> Створити (Ctrl+N). Далі обираєте довільні налаштування для вашого полотна типу ширину висоту, роздільну здатність (рекомендую 72 ppi, бо ми робимо анімацію для екранів) та ім'я файлу (рис.2-3).

Image for post
Рис.2 Вибір розмірів, роздільної здатності та кольорового профілю
Image for post
Рис.3 Вибір назви файлу та кольору тла (важливо!!)

УВАГА, є дуже важливий момент на рисунку 3 (зверху) - Колір тла - це ваш задній план/фон, на якому ви власне будете малювати (тут анімувати). Він повинен бути непрозорим, аби ви могли вільно стирати небажані лінії та штрихи, і це повинен бути окремий шар. Малювати ви будете на копії цього шару зверху. Просто оберіть будь який колір та обов'язково поставте позначку навпроти Тло -> Як колір полотна, як на світлині.

Якщо цього не зробити, то при користуванні Ластиком (Eraser) програма витиратиме ваш малюнок наскрізь, тобто ви побачите не свій фон, а прозорі пікселі у шаховому порядку.

Створюємо новий документ. За замовчуванням, у Krita встановлено робочий простір Default (Звичайний), а нам треба Animation (Анімація). Перемкнути його можна у правому верхньому кутку (рис.4).

Image for post
Рис.4 Зміна робочого простору на Анімацію

На екрані відразу з'явиться шкала відліку часу (Timeline), налаштування перебігу кадрів та деякі інші опції (рис.5).

Image for post
Рис.5 Робочий простір Анімації - таймлайн, перебіг кадрів та інше

На деяких моніторах усі іконки та докери (панелі з кнопками) можуть розташовуватися трохи більш хаотично, ніж у мене, тому не лякайтеся, якщо у вас інтерфейс трохи відрізняється, запам'ятайте - усі іконки та панелі можна легко перетягувати мишею в усі боки, а потім повертати на місце. Наприклад, таймлайн можна взагалі витягти нагору, аби не спускатися очима кудись донизу, особисто я так і працюю (рис.6).

Image for post
Рис.6 Ви можете маніпулювати елементами робочого простору - наприклад, витягнути таймлайн догори

Тепер починається власне анімація. Малюватимемо простий палаючий вогонь, тобто багаття. Спочатку відмалюємо горизонт за допомогою інструменту Straight Line Tool (рис.7), на нижньому шарі (Шар 1) проводимо одним рухом пряму лінію (рис.7).

Image for post
Рис.7 Малюємо горизонт на нижньому шарі

Круто, наше багаття не буде висіти в повітрі, а матиме опору. Тепер переходимо на верхній шар (Шар 2) та за допомогою пензля (можна обирати будь-який) малюємо простий силует вогню. Нам не треба реалізму, достатньо аби обриси нагадувати язики полум'я (рис.8). Це наш перший кадр анімації.

Image for post
Рис.8 Перший кадр з обрисами вогню
А зараз буде найцікавіше - створення ключових кадрів (Keyframes), які демонструють основні стани нашого об'єкту чи героя, тобто як вони змінюються на екрані.

Пункт 1 - Для цього натискаємо лівою клавішею миші на жовтий прямокутничок на таймлайні навпроти слова Шар 2 (рис.9) - це ми обрали наш перший кадр (у Krita рахується як 0-вий кадр). Пункт 2 - Далі переводимо курсор наліво до панелі із кнопками старту анімації (вперед, назад, програти і т.д.), там де є піктограма цибулинки та кадрів (рис.9) - і обираємо Додати дублікат кадру (Create Duplicate Frame). У нас відразу з'явиться кадр синього кольору на таймлайні (якщо тицьнути на інше місце на таймлайні). Чому ми не можемо просто створювати нові шари як кадри із різними станами? Тут є своя логіка - програма просто НЕ БАЧИТЬ шар як окремий кадр анімації. Для того, аби вона побачила що це саме анімація, треба вручну додавати кадри.

Image for post
Рис.9 Додавання першого кадру

Далі треба створити інший кадр, де положення вогню змінюється, наприклад, він може нахилитися трохи вбік уліво. Для цього виділяємо мишею наш перший кадр, натискаємо правою кнопкою на ньому та обираємо опцію Ключові кадри -> Встановити ключові кадри праворуч. Програма встановить новий кадр справа. але він буде пустий (рис.10).

Image for post
Рис.10 Таким чином ми вставляємо пустий ключовий кадр, можете навести на нього курсор на пересвідчитися, що він пустий.

Для того, аби заповнити щойно створений другий ключовий кадр, ми просто скопіюємо зміст першого кадру через праву клавішу миші Копіювати до буфера, далі натискаємо курсором на другий кадр справа, клік ПКМ -> Вставити з буфера (рис.11-12).

Image for post
Рис. 11 Копіювання вмісту кадру до буфера
Image for post
Рис.12 Вставка змісту першого кадру з буфера

Якщо ви дійшли до цього етапу - супер, ви молодці, я вітаю ваше терпіння. Анімація - дуже вимогливий процес, я навіть сказав би виснажливий з точки зору часу та особливо емоцій. Але менше з тим.

Тепер я вас познайомлю із дуже важливою та ключовою технікою анімації - це так звана шкіра цибулини (Onion Skin), український переклад - Воскова калька. Назва говорить сама за себе - ви можете бачити декілька шарів (кадрів) вашої анімації, але на відміну від шарів цибулини, бачити їх ОДНОЧАСНО завдяки різним кольорам. Цікаво правда? Виглядає це ось так (рис.13)
Image for post
Рис.13 Наочний вигляд Onion Skin (шкіра цибулини), фото узято з офіційного мануалу програми Krita

Зараз ми увімкнемо таку саму воскову кальку (шкіру цибулини) для наших двох кадрів. Для цього вмикаємо показ цієї техніки на таймлайні навпроти назви доріжки певного шару, де є наші кадри (рис.14).

Image for post

Ви тільки що ввімкнули воскову кальку, тому надалі Krita підсвічує попередні кадри червоним, а наступні - зеленим кольором. Але поки що на другий кадр нічим не відрізняється від першого, він просто дублює його. Для внесення змін обираємо інструмент руху (Move Tool) через клавішу T, натискаємо на наш малюнок і за допомогою комбінації Shift + Up рухаємо його трохи вгору (рис.15). Можна рухати також вниз, вліво та вправо за допомогою стрілок, це не принципово.

Image for post

Вуаля, тепер ми бачимо різницю між двома кадрами. Для того аби створити імітацію руху язиків полум'я, трошки зрушимо вогонь на другому кадрі по колу за допомогою інструменту Перетворити шар або вибране (Ctrl+T) (рис.16).

Image for post
РИс.16 Поворот фігури вогню вліво

Чудово, ви робите гарний прогрес, якщо досі тут) Для більшої аутентичності можна домалювати іскри вогню, що вилітають з полум'я кудись у небо чи у сторони (рис.17). Малювати слід на другому кадрі.

Image for post
Рис.17 За бажанням можете домалювати щось своє

Якщо повернутися на перший кадр, то побачимо вже не червоні, а зелені лінії - це показ наступного кадру у восковій кальці (рис.18, див. пояснення вище).

Image for post
Рис. 18 На першому кадрі вигляд наступного кадру позначено зеленим кольором

Ну що ж, тепер ми підійшли до вирішального етапу - анімування нашої творчості. Виділяємо окремо кожен кадр та вставляємо на місце 3-ого та 4-ого кадрів на таймлайні відповідно (рис.19).

Image for post
Рис.19 Має вийти отака послідовність кадрів, коричневий колір показує наступні кадри, якщо їх більше двох

Насамкінець, запускаємо нашу анімацію через виділення усіх кадрів через ЛКМ+Shift, йдемо до панелі управління кадрами внизу зліва, встановлюємо частоту кадрів на секунду 4, та натискаємо великий білий трикутник (Play).

Щиро вітаю вас, якщо ви побачили як намальоване багаття почало палати!! Ви тільки що створили вашу першу (ймовірно) простеньку анімацію. Це файний досвід, який може перерости у щось більше.


ЕКСПОРТ АНІМАЦІЇ

Окремо слід зазначити, що Krita не дає можливості напрямку експортувати створену анімацію у форматі .gif чи відео .mpeg - програма не має вбудованого обробника відеокодеків (якщо не помиляюся), тому офіційний мануал програми радить встановити окрему програмку FFMpeg для експорту у вигляді відео. Скачати можна безкоштовно тут. УВАГА - коли перейдете на сторінку, у розділі release builds обирайте версію ffmpeg-release-essentials.zip (або 7z, якщо маєте архіватор для цього), але не обирайте версію із позначкою shared - тоді програма не буде працювати із Krita. Наче все згадав.

Для експорту відкриваєте вкладку Файл ->Обробити анімацію ->Експортувати відео, обираєте перший та останній кадри, частоту кадрів на секунду та формат, наприклад, GIF (рис.20).

Image for post
Рис.20 Параметри експорту анімації

Далі треба під'єднати скачану програму FFMpeg до Krita - для цього у пункті FFMpeg просто вказуєте шлях до розпакованого файлу із розширенням .exe (може бути будь-яка папка) (рис.21).

Image for post
Рис.21 Під'єднання програми-обробника відеокодеків FFMpeg до Krita

Наостанок, натискаєте кнопку Гаразд, коли все обрали і чекаєте декілька секунд. Після усіх цих маніпуляцій ви можете нарешті відкрити файл .gif та насолодитися створеним витвором мистецтва))

Ось моя анімація, у вас може бути схожа або взагалі інша:

Image for post
Ось таке моє незграбне творіння, але воно того варте)

ПОСТСКРИПТУМ

Я знаю, що вийшло трохи довго та можливо занудно, але я попереджав, що процес анімації дуже витратний на час та любить терплячих людей. Тож звикайте, далі буде ще довше)) але то вже якось іншим разом.

Якщо вам сподобався цей мануал та ви хотіли и бачити більше подібних статей - будь ласка, відмітьте цей пост як "Подобається" та підпишіться на мене. Нагадую, мій нікнейм @atemo_gaka.

3 views
Add
More
Atemo Gaka
Привіт, я Артем, створюю відео та малюю, пишу про створення контенту, відеомонтаж, звук, графіка та постпродакшен загалом. Підписуйся 😜🎥📹
Follow