Andrzej Praca
Andrzej Praca
Read 4 minutes

Sposoby poszukiwania pracy

W tym rozdziale dowiesz się, z jakich źródeł informacji możesz korzystać i jak prawidłowo z nimi pracować.

Image for post

1. Znajdowanie pracy przez przyjaciół i krewnych

Jest to ostatnio bardzo często stosowana metoda. Bardzo ważne jest przekazanie osobom, które zgodziły się pomóc, swojego CV. Dzięki tym informacjom Twój przyjaciel będzie miał dla Ciebie konkretne informacje, które pozwolą Ci wypromować Twoją kandydaturę u potencjalnego pracodawcy. Doświadczenie pokazuje, że trzeba "szturchać" swoich "pośredników pracy". W przeciwnym razie zawsze będą mieli ważniejsze rzeczy do zrobienia niż pomoc.

2. Znajdowanie pracy poprzez ogłoszenia w czasopismach

Jeśli naprawdę potrzebujesz znaleźć nową pracę, kup te publikacje, starannie wybierz wszystkie mniej lub bardziej odpowiednie oferty i wyślij swoje CV.

Poniższe zasady pomogą Ci zwiększyć szanse na sukces:

Skup swoją uwagę na tych publikacjach, w których najprawdopodobniej znajdziesz interesujące Cię oferty pracy;

ustalić system ustalania priorytetów, na które listy należy odpowiadać, a na które nie;

ustalić standardowy wzór kontaktu z reklamami.

Można też korzystać z elektronicznych wersji czasopism-stron redakcyjnych, na przykład:

3. Opublikuj swoje mini-resume w gazecie

Jeśli masz wątpliwości, czy to zadziała, zadzwoń do osób, które już tydzień lub dwa temu złożyły swoje mini podanie o pracę i zapytaj o wyniki. Jeśli osoba ma uzasadnione roszczenie, prawie zawsze otrzymasz odpowiedź.

4. Przeszukiwanie internetu

W sieci istnieje wiele popularnych serwisów z ofertami pracy i mini CV. Coraz więcej specjalistów znajduje pracę przez internet.

Jeśli nie wiesz, jakie specjalistyczne strony internetowe są dostępne dla Twojego zawodu, możesz spróbować poszukać go tutaj:

5. Bezpośredni i proaktywny kontakt z potencjalnym pracodawcą

Nie widziałeś reklamy odpowiedniej dla Ciebie firmy, ale przypuszczasz, że może ona tam być. Korzystając z tej metody trzeba wysłać szczególnie dużo CV, najlepiej z listem motywacyjnym. Możesz spodziewać się, że wyślesz setki CV. (Wskazówki, jak złożyć dobre CV, znajdują się powyżej).

6. Szukanie przez agencje zatrudnienia (pobierają one opłaty za swoje usługi)

Jeśli jednak zdecydujesz się na kontakt z agencją zatrudnienia, najpierw zastanów się, które z nich będą dla Ciebie interesujące-te, które oferują wiele ofert pracy w kilku dziedzinach, czy te specjalizujące się w konkretnej dziedzinie.

7. Szukaj w publicznych urzędach pracy i na ich targach pracy.

Zawsze jest mnóstwo ofert pracy. Większość z nich to stanowiska robotnicze lub praca zawodowa, za którą wynagrodzenie nie jest zbyt atrakcyjne. Dla początkującego specjalisty może to być jednak dobry punkt wyjścia do zbudowania solidnego, profesjonalnego portfolio.

8. Udział w dniach kariery

Uczestniczenie w dniach kariery lub innych podobnych wydarzeniach organizowanych od czasu do czasu przez duże firmy, lub przez wyspecjalizowane organizacje. Informacje o takich wydarzeniach są zwykle publikowane w tych samych gazetach, co oferty pracy, a także umieszczane na specjalnych stoiskach prowadzonych przez struktury odpowiedzialne za kwestie zatrudnienia.

Początkowa praca w twojej dziedzinie dla absolwenta może być często pracą z więcej niż skromną pensją.

Ale pamiętaj, że najważniejsze jest, aby zacząć i pozytywnie się zadomowić.

Radzimy nie unikać pracy tymczasowej, gdyż jest ona świetną platformą do poszukiwania stałej pracy z następujących powodów.

Jeśli nie masz jasnego pomysłu na to, jakiej pracy chcesz, to najlepiej spróbować konkretnego rodzaju pracy tymczasowej. Pomoże Ci to lepiej zorientować się, czy praca jest dobrze dopasowana.

Praca tymczasowa może dać Ci dostęp do firm, do których normalnie dostanie się byłoby prawie niemożliwe.

Praca tymczasowa może podnieść Twoje umiejętności i uczynić Cię bardziej konkurencyjnym na rynku pracy.

Praca tymczasowa to najprostszy i najlepszy sposób na poszerzenie swojej sieci kontaktów, co może wyjść tylko na dobre osobie poszukującej pracy.

Praca tymczasowa to najlepszy sposób na podtrzymanie morale podczas poszukiwania pracy.

3 views
Add
More