КОЛЕО Блогер
КОЛЕО Блогер
БК КОЛЕО будівельна компанія, яка надає послуги будівництво дерев'яних будинків, котеджів, лазнь та саун.
Читать 6 минут

ВАРІАНТИ СХОДІВ У ДЕРЕВ'ЯНОМУ БУДИНКУ

Будівництво житлового будинку понад два поверхи потребує обов'язкового влаштування сходів для зручного переміщення. Спосіб її зведення залежить від переваг господарів, планування будинку та висоти стель. Необхідні розрахунки, виготовлення деталей та монтаж можна довірити професіоналам, але за певної підготовки це можна виконати самостійно. При правильному підході, можна зробити конструкцію максимально надійною та стійкою, без скрипів та деформацій.Щоб сходи стали окрасою вашого будинку та служили довго, потрібно знати деякі технологічні тонкощі, про які розповідають у цій статті експерти будівельної компанії «КОЛЕО»

Image for post

Який матеріал вибрати

При виготовленні сходів у житлових будинках традиційно використовують сталь, алюміній, бетон, цеглу і гартоване скло, але наша компанія будує дерев'яні будинки, тому буде правильніше вибрати для будівництва сходів саме дерево. Воно гармонійно виглядатиме в будь-яких сучасних інтер'єрах, а в стилях традиційних дерев’яних будинках, кантрі або провансу, йому завжди віддають перевагу.

Image for post

Однак, не кожна деревина підійде для виготовлення домашньої драбини. Відомо, що всі породи поділяються на тверді, середні та м'які. Найчастіше вибирають середні за твердістю, оскільки м'які швидко стираються, а тверді складні в обробці та високі у своїй вартості. Можна звернути увагу на березу, що має гарну стійкість до стирання. Вона добре піддається декоративному тонуванню під цінні породи, але нервово реагує на зміну вологості та температури. Більш стабільна сосна, і її, як не дивно, найчастіше використовують у бюджетних варіантах будівництва сходів, якщо передбачається нечасте використання.

Image for post

Замислимося про конструкцію сходів

Конструктивно сходи можна збирати консольні, гвинтові, на косоурах або тятивах. Різниця важлива. Найчастіше обирають проект на косоурах - балках, що несуть, з виступами для кожної сходинки. Вони не обов'язково повинні бути парними, іноді використовується лише один центральний елемент, а три одразу призначені для розподілу навантаження у широких сходах.

Сходи на тятивах схожі на косоури, але працюють тільки в парі та щаблі кріплять у внутрішні пази несучих балок. Виглядає компактно, але збірка на тятивах вважається складною – потрібна особлива точність розмітки. Сходи на лікарнях у дерев'яних будинках практично не застосовуються, зважаючи на складності кріплення в стінах несучих болтів. Консольні сходи передбачають жорстке кріплення сходів до несучої балки зварюванням, з наступним монтажем дерев'яних сходів на металеві майданчики.

Гвинтові сходи виявляються найкомпактнішими, але забіжні щаблі клиноподібної форми істотно ускладнюють ходіння, а вузькість отвору не дозволяє переносити громіздкі меблі.

Існує безліч варіантів сходів, що розрізняються за геометрією, видом маршових прольотів, кількістю щаблів і майданчиків, формою щаблів і підсходів. У дерев'яних будинках зазвичай застосовуються одномаршеві прямі, двомаршеві з поворотним майданчиком або тримаршеві з поворотом і західними сходами без сходових майданчиків. Вибір залежатиме від міркувань ергономіки та багатьох інших чинників.

Робимо самостійні розрахунки конструкції

Сходи повинні бути зручними та безпечними в користуванні, що потрібно враховувати при самостійному проектуванні. Основні параметри, передбачені будівельними нормами, краще не міняти довільно. Безпечним вважається усереднена довжина кроку по горизонталі в 60-64 см, але при проекції в похилу площину вона поділяється на подвоєну висоту підсходинки та ширину сходинки. Ширина сходинки може змінюватись у значеннях середнього розміру взуття 21-27 см. Будівельними правилами для сходів житлових приміщень рекомендується ухил у 36-41°, що досягається заввишки сходинки 18 см, при ширині сходинки 27 см, або висоті сходинки 20 см ширині ступеня 23 см.Найбільшим кутом сходового маршу вважається 45 °. Це якщо на горище, мансарду чи підвал. У таких випадках ширина сходинки та висоті підсходинки дорівнюють 21 см. Регламентована і висота 200 см по вертикалі до інших огороджувальних конструкцій. Висота подвійного ряду поручнів рекомендується 90-95 см для дорослої людини і для дитини - 70-75 см. Мінімальну ширину маршу сходів пов'язують із розміром дверного отвору в 70-80 см, але зручніше робити її в 100-120 см, якщо дозволяють габарити приміщення .

Image for post

Що необхідно для монтажу дерев'яних сходів

Приготуйте бруски для косоурів з товщиною не менше 50 мм та шириною, що підходить для розмірів сходів. Потрібні дошки для сходів та підступів у необхідній кількості. Балясини та перила краще придбати у готовому вигляді. Для монтажу потрібні оцинковані шурупи та анкерні болти для кріплення. З інструментів будуть потрібні рулетка, рівень, лінійки, куточок, шуруповерт з набором насадок, молоток і стамеска, наждачні полотна різної зернистості. Робота піде швидше, якщо ви користуватиметеся лазерним рівнем з поворотною головкою.

Будуємо сходи за кресленнями

Косоури обрізаємо по довжині сходового маршу і пропилюємо місця для сходів. Позначаємо на них висоту та ширину ступеня. Потім прикладаємо косоур верхнім краєм на рівень покриття для підлоги другого поверху, а основою - в підлогу першого поверху. Необхідно перевірити горизонтальність випилів під установку сходів.

Image for post

Якщо все нормально, перший косоур буде шаблоном виготовлення другого, після чого їх можна кріпити до стельової балки анкерними болтами, а до підлоги кронштейнами. Можливо, проектом у вас передбачено кріплення до стіни або навіть двох стін. Підсходинки пиляють у розмір і кріплять до косоур саморізами. Верхню кромку сходів перед встановленням фрезерують до напівкруглої форми. Балясини монтують за допомогою шпильок. В останню чергу монтують перила. Щоб у майбутньому виключити появу скрипів сходів, можна натерти стики воском, і для міцності всієї конструкції стягнути косоури кількома металевими шпильками.

Для надання дерев'яних сходів привабливого вигляду всі деталі її ретельно шліфують, тонують у відтінки цінних порід і покривають лаком. Щаблі покривають зносостійкими матеріалами, які все одно доводиться періодично оновлювати, якщо сходи активно використовуються.

Складання сходів із заводських модулів

Модульні сходи збираються з однакових елементів, що надійно скріплюються з центральним косоуром і сходами за допомогою болтів та шпильок. Заводський набір зазвичай комплектується опорними стовпами, поворотними майданчиками та західними сходами. Зрозуміло, ці моделі поступаються зварним конструкціям за характеристиками міцності.

Особливістю таких конструкцій стало швидке складання металевого косоура, на якому потім уже монтуються дерев'яні сходи та огородження. Зовні модульні сходи здаються повітряними і хисткими, але на практиці вони не поступаються в надійності іншим маршовим сходам, а виглядають елегантно і гармонійно вписуються в інтер'єр дерев'яного будинку.

Image for post

Привабливості конструкції додають її універсальність та компактність, через що її зручно встановлювати в невеликих приміщеннях.

Замість монолітної опори у модульних сходах застосовується збірна конструкція. Нижній та верхній елементи кріпляться до перекриттів нижнього та верхнього поверхів, та несуть основне навантаження. Монтаж починають вести знизу, поступово просуваючись до верхньої точки кріплення, а щаблі можна монтувати в кожен черговий модуль у процесі просування вгору.

Кількість ступенів спочатку розраховується з урахуванням відстані між поверхами та кута нахилу, а остаточний вигляд може бути в одній площині, повторювати ламані траєкторії та навіть йти вгору по спіралі.

Найбільш відповідальною операцією вважається встановлення хребта із готових модулів.Їх потрібно точно з'єднати з поворотом під потрібним кутом та міцно закріпити. Для надійності цих з'єднань застосовують труби та болтові з'єднання із міцних сплавів.

Монтаж з урахуванням виду модулів

Конструкції модульних сходів різноманітні. І для кожного є свої особливості збирання.

У литих елементах закладають з двох сторін майданчика короткі труби з різними діаметрами, і з'єднання відбувається шляхом вставки довгого відрізка першого модуля коротку трубу наступного. Двоскладові елементи використовують у монтажі гвинтових сходів. Вони складаються з вареної консолі з відрізками труб з боків, і фланця для кріплення сходинки. Такі деталі можна зрошувати під потрібними кутами.

Image for post

У новій сходовій конструкції, що недавно з'явилася, всі елементи з'єднуються всередині модуля шпильками з різьбленням. З'єднання складне і трудомістке, але сходи набувають вигляду акуратний і елегантний, здатний стати окрасою вашого будинку.

1 просмотр
Добавить
Еще
КОЛЕО Блогер
БК КОЛЕО будівельна компанія, яка надає послуги будівництво дерев'яних будинків, котеджів, лазнь та саун.
Подписаться